Fransiya madaniyat markazi va Milliy restavratsiya markazi
Sobiq ittifoqda sayyohlik yo‘nalishlari va xorijiy sayyohlar hamda mahalliy aholi o‘rtasidagi aloqa qat’iy tartibga solingan. Faoliyatining birinchi yillarida Madaniy-axborot markazi deb ham atalgan respublika “Sayyohlar uyi” xorijlik sayyohlar Oʻzbekiston madaniyati va sovet jamoatchiligi vakillari bilan tanishish mumkin boʻlgan institutsional maydon sifatida yaratilgan edi.
1975-yilda boshlangan loyiha ustidagi ishlarga toshkentlik arxitektor Vladimir Narubanskiy boshchilik qilgan. Mazkur majmua suzish havzasi va sopol haykalchali hovli bilan bog‘langan jamoatchilik va ma’muriy hududlardan iborat edi. Birinchi qavatning kiraverishi (foyesi) orqali auditoriyaga kirish mumkin bo‘lgan. eja bo‘yicha cho‘ziq (oval) zal 600 tomoshabinga mo‘ljallangan bo‘lib, sahna va ekranning eng qulay ko‘rish burchagiga ega eng ko‘p o‘rindiqli bo‘lib, geometriyasi bilan ajralib turar edi. Zal konferensiyalar, ommaviy yig‘ilishlar, kamera spektakllari va filmlar namoyishi uchun joy sifatida faoliyat yuritishi mumkin edi.
Obyektni loyihalash ishlari iqtisodiy turg‘unlik sharoitida amalga oshirildi va shuning uchun, ko‘pincha, dastlab mo‘ljallanganidan ko‘ra, arzonroq materiallardan foydalanishga to‘g‘ri keldi: xususan, naqshli panjarani geometrik jihatdan quyoshdan himoya qiluvchi soddaroq tuzilma bilan almashtirish kerak edi. Shu bilan birga, hech bo‘lmaganda buyurtmachi sabab mualliflar “Inturist” tizimidagi xorijiy va, hatto, G‘arbiy Evropa pardozlash materiallaridan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ldi, bu esa turfa xillik va betakrorlikni kasb etdi.
Bino 1986-yilda qurilgan va buyurtmachiga topshirilgan. Bu vaqtda mamlakatda ijtimoiy o‘zgarishlar allaqachon ro‘y berayotgan bo‘lib, tez orada sobiq sovet iqtisodiy va siyosiy tizimining qulashiga olib keldi. Chegaralarning ochilishi bilan “Sayyohlar uyi” qurilishining asosiy maqsadi – xorijlik sayyohlar, Toshkent shahri aholisi va ijodiy hamjamiyatlari o‘rtasidagi aloqani nazorat qilish hamda mavkuraviy tozalash eskirib qoldi, bu esa binoning yo‘nalishini o‘zgartirishga olib keldi. Uning ma’muriyati yangi muassasa faoliyatini turli madaniy tadbirlar, masalan, festival va badiiy filmlar namoyishi bilan to‘ldirishga harakat qildi.
Ko‘p yillar davomida binoning turli qismlari yaroqsiz holga kelib qolgan. Binoning yangi sohiblari tomonidan quyoshdan himoya qiluvchi asl panjaralar olib tashlandil va g‘arbiy fasad qora tusdagi oyna bilan qoplandi. Majmuaning alohida elementlari – cho‘ziq (oval) zalning fasad qoplamasi, hovli devorlarining qoplamasi, shuningdek, hovlining ko‘kalamzorlashtirilishi asliga yaqin holatda saqlanib qolingan.
Hozir ushbu Toshkent modernizm yodgorligi rekonstruksiya qilinmoqda, shundan so‘ng u yerda Fransiya madaniyat markazi va Madaniy meros obyektlari va san’at ashyolarini restavratsiya qilish ilmiy-tadqiqot markazi ochiladi. Har ikki muassasa O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tashabbusi bilan tashkil etilgan bo‘lib, ularning idorasi, shuningdek, YUNESKO ishlari bo‘yicha Milliy komissiya idorasi ham ushbu binoda joylashadi.
Me’mor Yekaterina Golovatyuk boshchiligida Milandagi “Grace” studiyasi tomonidan ishlab chiqilgan rekonstruksiya loyihasi majmuaning hajmli-makon tuzilishini saqlab qolish vazifasini o'z oldiga qo‘yadi. Binoning kiraverish (foye) va teatr kabi jamoat joylari shahar aholisi xotirasida qanday saqlanib qolingan bo‘lsa, xuddi shunday shaklda saqlab qolinadi. Zalda aylanib turadigan sayhna o‘rnatiladi, bu uning konfiguratsiyasini o‘zgartirish imkonini beradi, yuqoridan pastga tushiriladigan ekran o‘rnatilib, o‘rindiqlarning qulayroq qilib joylashtirilishi natijasidai o‘rindiqlar soni 400 tagacha qisqartiriladi.
Ma’muriy makonlarning me’morchiligiga aralashuvlar yanada hal qiluvchi bo‘ladi. Binoning Sharqiy qismi butunlay qayta quriladi – u ikki metr chuqurlashadi, bu esa shiftlarni restavratsiya laboratoriyalari uchun zarur bo‘lgan balandlikka ko‘tarish imkonini beradi. Yangi blokning butun hajmi shaffof bo‘ladi, bu esa tashrif buyuruvchilarga restavratorlar ishini kuzatish imkonini beradi. Bino tashqi tomonlari (fasad)ning uch tomonidan shisha tolali panjara bilan “o‘ralgan” bo‘lib, u quyoshdan himoya qilish vazifasini bajaradi, shuningdek, binoning eski va yangi qismlarini birlashtiradi.
Loyiha, shuningdek, obodonlashtiriladigan va tashrif buyuruvchilar uchun ochiq bo‘lgan tom maydonidan faol foydalanishni ko‘zda tutadi. Unda tadbirlar uchun foydalaniladigan yangi pavilon paydo bo‘ladi. Bino atrofidagi mavjud daraxtlar saqlab qolinadi, obodonlashtirish ishlari olib boriladi, shuningdek, Qizilqum cho‘lining timsoli sifatida naqshlar solingan tosh plitali yangi qoplama o‘rnatiladi.

Французский культурный центр и Национальный центр реставрации
В СССР туристические маршруты и общение иностранных туристов с местным населением жестко регламентировались. Республиканский Дом туризма, который в первые годы эксплуатации также назывался Культурно-информационный центр задумывался как институциональная площадка, на которой иностранные туристы могли бы знакомиться с культурой Узбекистана и представителями советской общественности.
Работой над проектом, которая началась в 1975 году, руководил ташкентский архитектор Владимир Нарубанский. Комплекс состоял из общественной и административных зон, связанных между собой внутренним двором с бассейном и керамической скульптурой. Через фойе первого этажа можно было попасть в зрительный зал. Овальный в плане, он был рассчитан на 600 зрителей и характеризовался геометрией с наибольшим количеством мест с максимально удобным углом обзора сцены и экрана. Зал мог функционировать как место конференций, общественных собраний, камерных спектаклей и киносеансов.
Проектирование объекта осуществлялось в ситуации экономического застоя, и потому зачастую приходилось использовать более доступные материалы, чем изначально задумывалось: в частности, фигурную решетку-панджару пришлось заменить на геометрически более простую солнцезащитную конструкцию. В то же время — не в последней степени благодаря заказчику, т.е. системе «Интурист» — авторы получили доступ к иностранным и даже западноевропейским отделочным материалам, что порождало облицовочное разнообразие и неоднородность.
Здание было построено и передано заказчику в 1986 году. В это время в стране уже разворачивались социальные перемены, вскоре приведшие к коллапсу советской экономической и политической системы. С открытием границ подспудная цель возведения Дома туризма — контроль и дозирование общения интуристов с жителями и творческой общественностью Ташкента — изжила сама себя, что привело к переориентации здания. Его администрация постаралась насытить деятельность новой институции разнообразными культурными событиями, такими как кинопоказы фестивальных и артхаусных фильмов.
В течение долгого времени различные фрагменты здания приходили в негодность. Новые владельцы сняли оригинальные солнцезащитные решетки и облицевали западный фасад темным зеркальным стеклом. Отдельные элементы комплекса — такие как фасадная облицовка овального зала, облицовка стен внутреннего дворика, а также благоустройство внутреннего двора — сохранились в состоянии, близком к оригинальному.
Сейчас этот памятник ташкентского модернизма находится на реконструкции, после которой в нем откроются Французский культурный центр и Центр реставрации объектов культурного наследия. Оба учреждения созданы по инициативе Фонда развития культуры и искусства Республики Узбекистан, чей офис, а также офис национальной комиссии по делам ЮНЕСКО также разместятся в этом здании.
Проект реконструкции, разработанный миланской студией Grace под руководством архитектора Екатерины Головатюк, ставит перед собой задачу сохранить объемно-пространственную структуру комплекса. Публичные пространства здания, такие как фойе и театр, сохранятся в том виде, как они остались в памяти жителей города. В зале появится вращающаяся сцена, что позволит изменять его конфигурацию, будет установлен опускающийся экран, а количество посадочных мест уменьшится до 400 за счет более комфортной посадки.
Вмешательства в архитектуру административных пространств будут более решительными. Восточная часть здания будет полностью перестроена — она станет на два метра глубже что позволит увеличить потолки до необходимой для реставрационных лабораторий высоты. Весь объем нового блока будет прозрачным, что позволит посетителям наблюдать за работой реставраторов. С трех сторон фасады будут «завернуты» в решетку из стекловолокна, которая будет выполнять солнцезащитную функцию, а также позволит унифицировать старую и новую части здания.
Проект также предполагает активное использование пространства крыши, которая будет озеленена и открыта для посетителей. На ней появится новый павильон, который будет использоваться для мероприятий. На территории вокруг здания сохранят существующие деревья и добавят озеленение, а также установят новое покрытие из каменных плит, на которые будет нанесен паттерн дюн пустыни Кызылкум.