Fransiya madaniyat markazi va Milliy restavratsiya markazi
Sobiq ittifoqda sayyohlik yo‘nalishlari va xorijiy sayyohlar hamda mahalliy aholi o‘rtasidagi aloqa qat’iy tartibga solingan. Faoliyatining birinchi yillarida Madaniy-axborot markazi deb ham atalgan respublika “Sayyohlar uyi” xorijlik sayyohlar Oʻzbekiston madaniyati va sovet jamoatchiligi vakillari bilan tanishish mumkin boʻlgan institutsional maydon sifatida yaratilgan edi.
1975-yilda boshlangan loyiha ustidagi ishlarga toshkentlik arxitektor Vladimir Narubanskiy boshchilik qilgan. Mazkur majmua suzish havzasi va sopol haykalchali hovli bilan bog‘langan jamoatchilik va ma’muriy hududlardan iborat edi. Birinchi qavatning kiraverishi (foyesi) orqali auditoriyaga kirish mumkin bo‘lgan. eja bo‘yicha cho‘ziq (oval) zal 600 tomoshabinga mo‘ljallangan bo‘lib, sahna va ekranning eng qulay ko‘rish burchagiga ega eng ko‘p o‘rindiqli bo‘lib, geometriyasi bilan ajralib turar edi. Zal konferensiyalar, ommaviy yig‘ilishlar, kamera spektakllari va filmlar namoyishi uchun joy sifatida faoliyat yuritishi mumkin edi.
Obyektni loyihalash ishlari iqtisodiy turg‘unlik sharoitida amalga oshirildi va shuning uchun, ko‘pincha, dastlab mo‘ljallanganidan ko‘ra, arzonroq materiallardan foydalanishga to‘g‘ri keldi: xususan, naqshli panjarani geometrik jihatdan quyoshdan himoya qiluvchi soddaroq tuzilma bilan almashtirish kerak edi. Shu bilan birga, hech bo‘lmaganda buyurtmachi sabab mualliflar “Inturist” tizimidagi xorijiy va, hatto, G‘arbiy Evropa pardozlash materiallaridan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ldi, bu esa turfa xillik va betakrorlikni kasb etdi.
Bino 1986-yilda qurilgan va buyurtmachiga topshirilgan. Bu vaqtda mamlakatda ijtimoiy o‘zgarishlar allaqachon ro‘y berayotgan bo‘lib, tez orada sobiq sovet iqtisodiy va siyosiy tizimining qulashiga olib keldi. Chegaralarning ochilishi bilan “Sayyohlar uyi” qurilishining asosiy maqsadi – xorijlik sayyohlar, Toshkent shahri aholisi va ijodiy hamjamiyatlari o‘rtasidagi aloqani nazorat qilish hamda mavkuraviy tozalash eskirib qoldi, bu esa binoning yo‘nalishini o‘zgartirishga olib keldi. Uning ma’muriyati yangi muassasa faoliyatini turli madaniy tadbirlar, masalan, festival va badiiy filmlar namoyishi bilan to‘ldirishga harakat qildi.
Ko‘p yillar davomida binoning turli qismlari yaroqsiz holga kelib qolgan. Binoning yangi sohiblari tomonidan quyoshdan himoya qiluvchi asl panjaralar olib tashlandil va g‘arbiy fasad qora tusdagi oyna bilan qoplandi. Majmuaning alohida elementlari – cho‘ziq (oval) zalning fasad qoplamasi, hovli devorlarining qoplamasi, shuningdek, hovlining ko‘kalamzorlashtirilishi asliga yaqin holatda saqlanib qolingan.
Hozir ushbu Toshkent modernizm yodgorligi rekonstruksiya qilinmoqda, shundan so‘ng u yerda Fransiya madaniyat markazi va Madaniy meros obyektlari va san’at ashyolarini restavratsiya qilish ilmiy-tadqiqot markazi ochiladi. Har ikki muassasa O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tashabbusi bilan tashkil etilgan bo‘lib, ularning idorasi, shuningdek, YUNESKO ishlari bo‘yicha Milliy komissiya idorasi ham ushbu binoda joylashadi.
Me’mor Yekaterina Golovatyuk boshchiligida Milandagi “Grace” studiyasi tomonidan ishlab chiqilgan rekonstruksiya loyihasi majmuaning hajmli-makon tuzilishini saqlab qolish vazifasini o'z oldiga qo‘yadi. Binoning kiraverish (foye) va teatr kabi jamoat joylari shahar aholisi xotirasida qanday saqlanib qolingan bo‘lsa, xuddi shunday shaklda saqlab qolinadi. Zalda aylanib turadigan sayhna o‘rnatiladi, bu uning konfiguratsiyasini o‘zgartirish imkonini beradi, yuqoridan pastga tushiriladigan ekran o‘rnatilib, o‘rindiqlarning qulayroq qilib joylashtirilishi natijasidai o‘rindiqlar soni 400 tagacha qisqartiriladi.
Ma’muriy makonlarning me’morchiligiga aralashuvlar yanada hal qiluvchi bo‘ladi. Binoning Sharqiy qismi butunlay qayta quriladi – u ikki metr chuqurlashadi, bu esa shiftlarni restavratsiya laboratoriyalari uchun zarur bo‘lgan balandlikka ko‘tarish imkonini beradi. Yangi blokning butun hajmi shaffof bo‘ladi, bu esa tashrif buyuruvchilarga restavratorlar ishini kuzatish imkonini beradi. Bino tashqi tomonlari (fasad)ning uch tomonidan shisha tolali panjara bilan “o‘ralgan” bo‘lib, u quyoshdan himoya qilish vazifasini bajaradi, shuningdek, binoning eski va yangi qismlarini birlashtiradi.
Loyiha, shuningdek, obodonlashtiriladigan va tashrif buyuruvchilar uchun ochiq bo‘lgan tom maydonidan faol foydalanishni ko‘zda tutadi. Unda tadbirlar uchun foydalaniladigan yangi pavilon paydo bo‘ladi. Bino atrofidagi mavjud daraxtlar saqlab qolinadi, obodonlashtirish ishlari olib boriladi, shuningdek, Qizilqum cho‘lining timsoli sifatida naqshlar solingan tosh plitali yangi qoplama o‘rnatiladi.

Period of construction: 1986
For years, the House of Tourism has been a cornerstone of Tashkent’s cultural life. A forthcoming reconstruction project will bring back its original vision and transform this modernist gem into the French Cultural Center and the Restoration Center.
French Cultural Centre and National Restoration Centre
In the Soviet Union, the government maintained a tight grip on tourism, regulating interactions between foreign visitors and local residents. The Republican House of Tourism, also known as the Cultural and Information Center, was designed as an official state-controlled hub where foreign guests could engage with the Uzbek culture and the members of the Soviet society.
Designed by Tashkent architect Vladimir Narubansky, the complex featured both public and administrative spaces. These were connected by an inner courtyard, adorned with a pool and a ceramic sculpture. The first-floor foyer led into an oval auditorium, which offered seating for 600 people. Its design prioritized a geometric arrangement that optimized sightlines to both the stage and screen, making the space versatile enough for conferences, public assemblies, chamber performances, and film screenings.
The project unfolded against the backdrop of a stagnating Soviet economy, leading to some compromises in the choice of building materials. For instance, budget constraints led to the replacement of an ornate latticework—referencing the traditional Central Asian solar-shading panjara—with a simpler design. However, the involvement of the client, the official state tourism agency Intourist, allowed for the use of foreign and even some Western European finishes, lending the interior a diverse and heterogeneous aesthetic.
The building was completed in 1986, just as the nation began to go through the significant shifts that would eventually unravel the Soviet economic and political system. With the liberalization of border controls, the original raison d’être of the House of Tourism—namely, to regulate foreign tourist interactions—became irrelevant. Its management tried to reorient the venue towards other cultural activities, including screenings of art-house cinema.
Over time, elements of the structure succumbed to wear and tear. Subsequent owners removed the original sun-shading lattice and refaced the western façade with dark, mirrored glass. However, certain features—like the façade of the oval auditorium and the cladding of the inner courtyard—remain close to their original states.
Currently, the landmark is undergoing a transformative renovation, after which it will host the French Cultural Center and the Restoration Center. Both are initiatives of the Art and Culture Development Foundation of the Republic of Uzbekistan, which will also locate its office in the building, alongside the National Commission for UNESCO Affairs.
Spearheaded by Milan-based studio Grace and led by architect Ekaterina Golovatyuk, the renovation project aspires to retain the building’s original spatial configuration. Public areas, like the foyer and theater, will be preserved in a manner consistent with how they are remembered by the city’s residents. Innovations include a revolving stage in the auditorium, a retractable screen, and a reduction in seating to 400 for enhanced comfort.
More radical changes are slated for the administrative sections of the building. The eastern part will be fully reconstructed, deepened by two meters to accommodate taller ceilings necessary for restoration labs. This new section will feature transparent facades, allowing visitors to watch restorers at work. A fiberglass lattice will envelop three sides of the structure, serving both as a sun-shading screen and as a unifying aesthetic element.
The renovation also entails the creative utilization of the rooftop, which will be landscaped and made accessible to visitors. A new pavilion is planned for the roof, intended for hosting events. Existing trees around the building will be preserved, new greenery will be added, and stone slab paving—etched with patterns reflecting the Kyzylkum desert dunes—will complete the exterior enhancements.