110-sonli maktab binosida jo‘ylashgan mozaika pannosi
Taras Shevchenko ko‘chasida joylashgan 110-sonli maktab binosi Markaz-7 kichik tumanining ikkinchi bosqichdagi qurilishida barpo etiladi. 2600 nafar oʻquvchiga moʻljallangan maktabdan tashqari inshoot 280 oʻrinli uchta bogʻcha va oʻyin maydonchalarini oʻz ichiga oladi.
Me’mor Iosif Karakis loyihasi bo‘yicha qurilgan maktab sirlangan galereyalar va yashil hovlilar bilan tutashgan 12 ta ikki qavatli bloklardan iboratdir. Maktabda o‘qish va dam olish uchun eng qulay sharoitlar yaratilgan: keng sinf xonalari, ikkita faollar va sport zallari, qishki va yozgi suzish havzalari, sport maydonchalari, qo‘shimcha darslari bor guruhlar uchun yotoq xonalari, sinfl xonalari, tamaddixona va 20 ming kitobga mo‘ljallangan kutubxona. 110-maktab Karakisning O‘zbekistondagi birinchi loyihasi emas edi. Ikkinchi jahon urushi yillarida ukrainalik me’mor Toshkent abraziv zavodi va Farhod GES qurilishiga rahbarlik qiladi.
1969-yilda ukrainalik rassom Vladimir Kutkin maktabning basseyn binosi devoriga “Buyuk Kobzar” deb nomlangan ulkan mozaika pannosini yig‘adi. Pannoda kobzani ushlab turgan va uning asarlari qahramonlari qurshovidagi Taras Shevchenko tasvirlangan.
2002-yilda panno oldida haykaltarosh Leonid Ryabtsevning buyuk shoirga bag‘ishlangan haykali o‘rnatiladi. Ochilish marosimida Ukraina sobiq Prezidenti Leonid Kuchma ishtirok etadi.

Мозаика на здании школы № 110
Монументальное мозаичное панно с изображением поэта Тараса Шевченко украшает здание школы в экспериментальном микрорайоне, построенном украинскими архитекторами и строителями после землетрясения 1966 года.
Здание школы №110, расположенной на улице Тараса Шевченко, было частью второй очереди строительства микрорайона Ц-7. Помимо школы, рассчитанной на 2600 учащихся он включал в себя три детских сада на 280 мест каждый и детские площадки.
Построенная по проекту архитектора Иосифа Каракиса, школа состоит из комплекса 12 двухэтажных блоков, соединённых остеклёнными галереями и объединённых зелёными внутренними двориками. В школе были созданы максимально удобные условия для учебы и отдыха: просторные классы, два актовых и спортивных зала, плавательные бассейны — зимний и летний, спортивные площадки, спальные комнаты для групп продленного дня, учебные кабинеты, столовая и библиотека на 20 тысяч томов. Школа №110 была далеко не первым проектом Каракиса в Узбекистане. В военные годы украинский зодчий руководил строительством Ташкентского Абразивного завода и Фархадской ГЭС.
В 1969 году на стене бассейнового корпуса школы украинский художник Владимир Куткин собрал грандиозное мозаичное панно под названием «Большой кобзарь». Работа изображает Тараса Шевченко с кобзой в руках в окружении персонажей его произведений.
В 2002 году перед панно был установлен памятник великому поэту, работы скульптора Леонида Рябцева. На открытии присутствовал Президент Украины Леонид Кучма.