110-sonli maktab binosida jo‘ylashgan mozaika pannosi
Taras Shevchenko ko‘chasida joylashgan 110-sonli maktab binosi Markaz-7 kichik tumanining ikkinchi bosqichdagi qurilishida barpo etiladi. 2600 nafar oʻquvchiga moʻljallangan maktabdan tashqari inshoot 280 oʻrinli uchta bogʻcha va oʻyin maydonchalarini oʻz ichiga oladi.
Me’mor Iosif Karakis loyihasi bo‘yicha qurilgan maktab sirlangan galereyalar va yashil hovlilar bilan tutashgan 12 ta ikki qavatli bloklardan iboratdir. Maktabda o‘qish va dam olish uchun eng qulay sharoitlar yaratilgan: keng sinf xonalari, ikkita faollar va sport zallari, qishki va yozgi suzish havzalari, sport maydonchalari, qo‘shimcha darslari bor guruhlar uchun yotoq xonalari, sinfl xonalari, tamaddixona va 20 ming kitobga mo‘ljallangan kutubxona. 110-maktab Karakisning O‘zbekistondagi birinchi loyihasi emas edi. Ikkinchi jahon urushi yillarida ukrainalik me’mor Toshkent abraziv zavodi va Farhod GES qurilishiga rahbarlik qiladi.
1969-yilda ukrainalik rassom Vladimir Kutkin maktabning basseyn binosi devoriga “Buyuk Kobzar” deb nomlangan ulkan mozaika pannosini yig‘adi. Pannoda kobzani ushlab turgan va uning asarlari qahramonlari qurshovidagi Taras Shevchenko tasvirlangan.
2002-yilda panno oldida haykaltarosh Leonid Ryabtsevning buyuk shoirga bag‘ishlangan haykali o‘rnatiladi. Ochilish marosimida Ukraina sobiq Prezidenti Leonid Kuchma ishtirok etadi.

Mosaic Mural at School No. 110
A monumental mosaic mural featuring Ukrainian poet Taras Shevchenko adorns the building of a school in the experimental microdistrict, constructed by Ukrainian architects and builders after the 1966 earthquake.
Situated on Taras Shevchenko Street, School No. 110 was built during the second construction phase of Microdistrict C-7. Beyond the school, which can accommodate up to 2,600 students, the district also features three kindergartens, each with 280 available spots, as well as children’s playgrounds.
Conceived by architect Iosif Karakis, the school is an intricate complex of 12 two-story blocks. These are interconnected by transparent galleries and further unified by green inner courtyards. Designed to offer the perfect environment for both education and leisure, the school boasts spacious classrooms, dual-purpose auditoriums and sports halls, seasonal swimming pools, athletic fields, nap rooms for extended-day groups, specialized study rooms, a dining hall, and a library with 20,000 volumes. This project wasn’t Karakis’s first venture in Uzbekistan; during the wartime years, he had led the construction of important sites such as the Tashkent Abrasive Plant and the Farkhad Dam.
In 1969, Ukrainian artist Vladimir Kutkin created a striking mosaic mural on the wall of the school’s swimming pool building, titled The Great Kobzar. The artwork portrays Taras Shevchenko holding the Ukrainian folk music instrument called kobza, surrounded by characters from his literary works.
Further elevating the site’s cultural and diplomatic significance, a sculpture of the esteemed poet created by Leonid Ryabtsev was installed in front of the mural in 2002. The unveiling ceremony was attended by then-Ukrainian President Leonid Kuchma.