"Xalqlar do‘stligi" saroyi
Saroy muayyan sovet dasturiy turiga tegishli: kommunistik partiya syezdlari uchun kongress zali va yirik vakillik marosimlari va chiqishlari uchun konsert zali funksiyalarini birlashtirgan bino. Me’mor M.Posoxin tomonidan loyihalashtirilgan va 1961-yilda qurilgan Kreml syezdlar saroyi ushbu inshootning namunasi bo‘lib xizmat qilgan. O‘sha kezlardagi oxirgi 20 yillar ichida ko‘plab sovet poytaxtlari sovet hokimiyatini ifodalovchi, simmetriyasi, monumental ko‘lami, boy bezaklari va turli darajadagi yopiqligi bilan ajralib turadigan shunga o‘xshash binolarni quradilar. 1970-yilda, V.I. Lenin tavalludining 100 yilligi munosabati bilan Olma-ota 1971-yilda SSSR Davlat mukofotiga sazovor bo‘lgan “Lenin” saroyini quradi. Toshkentdagi “Xalqlar do‘stligi” saroyi – Olma-ota bilan O‘rta Osiyoda birinchilik uchun raqobatlashadigan shahar – o‘zidan oldingi saroydan ko‘lami jihatidan o‘zib ketishi lozim bo‘lgan: uning tomosha zali Olma-otadagi saroydagi 3000 o‘ringa nisbatan 4100 o‘ringa mo‘ljallangan.
Bino shaharning shimoldan janubga yo‘nalgan asosiy markazi – Furqat ko‘chasining janubiy tarmog‘ini egallagan bo‘lib, uning qarama-qarshi shimoliy uchi Toshkent davlat sirki hisoblanadi. Saroy maydonning ichkarisida joylashgan bo‘lib, podiumga ko‘tarilgan va Furqat ko‘chasiga to‘g‘ri keladigan “Xalqlar do‘stligi” maydonining markaziy o‘qiga yo‘naltirilgan simmetrik rejaga ega. Saroy fasadi turli o‘lchamdagi panjarasimon quyoshdan himoyalovchi ekranlar yordamida turli darajadagi shaffoflik bilan tovlanadi. Binoni yakunlovchi uyali elementlar islomiy muqarnaslarga ishora qiladi, fasadning pastki qismini esa panjarasimon elementlar to‘sib turadi. Yig‘ma temir-beton va oynalarning keng va takroriy qo‘llanilishi aniq modernizm mantig‘iga ishora qiladi.
Interyer o‘zining ko‘lami va o‘sha davrdagi aksariyat jamoat binolariga xos bo‘lmagan dekorativ bezaklari bilan kishini hayratda qoldiradi. 16 metr balandlikdagi foye uch qavatli ta’sirchan makonni tashkil etadi. Pardozlash materiallarining puxta tanlanishi – pol qoplamalari, devor qoplamalari, shiftlar, eshiklar, tutqichlar, mahobatli qandillar va makonni bezovchi badiiy asarlar ulkanlikka intilishni aks ettiradi hamda binoning betakrorligini belgilaydi. 4100 o‘rinli katta kongress-konsert zali ham o‘ziga xos yechimi bilan ajralib turadi.
“Xalqlar do‘stligi” saroyi Toshkentdagi yirik milliy va xalqaro tadbirlar o‘tkaziladigan maydon bo‘lib, binoga muntazam texnik xizmat ko‘rsatilishini ta’minlaydi. 1981-yilda ochilganidan buyon 2018-yilda fasadni tiklash va umumiy interyerni yangilashdan tashqari, hech qanday kapital rekonstruksiya qilinmagan. “Xalqlar do‘stligi” maydonining asosiy xususiyatlari va uning bino bilan fazoviy bog‘liqligi saqlab qolingan. Saroyni Toshkent davlat sirki bilan vizual va jismoniy bog‘laydigan Furqat ko‘chasining o‘qi bilan uzviylikni ta’minlash uchun shimoldan janubga yo‘nalish saqlab qolingan. 2019-yilda bino yodgorlik sifatida davlat muhofazasiga olingan, unga nisbatan hech qanday xavf-xatar aniqlanmagan.

Дворец «Дружбы народов»
Дворец относится к определённому советскому программному типу: здание, совмещающее функции конгресс-зала для съездов Коммунистической партии и концертного зала для крупных представительных церемоний и выступлений. Прообразом этого типа стал Кремлёвский Дворец съездов, спроектированный архитектором М. Посохиным и возведённый в 1961 году. На протяжении последующих двух десятилетий многие советские столицы возводили аналогичные здания, призванные олицетворять советскую власть, отличавшиеся симметрией, монументальным масштабом, богатым декором и различной степенью закрытости. В 1970 году, к столетию со дня рождения В. И. Ленина, Алма-Ата построила Дворец Ленина, удостоенный Государственной премии СССР 1971 года. Дворец Дружбы народов в Ташкенте — городе, соперничавшем с Алма-Атой за первенство в Средней Азии, — должен был превзойти своего предшественника по масштабу: его зрительный зал рассчитан на 4100 мест против 3000 в алматинском Дворце.
Здание занимает южное разветвление улицы Фурката — главной городской оси, проходящей с севера на юг, — противоположным северным концом которой является Государственный цирк. Дворец располагается в глубине площади, поднят на подиум и имеет симметричную планировку, ориентированную по центральной оси площади Дружбы народов, совпадающей с улицей Фурката. Фасад Дворца играет с различной степенью прозрачности при помощи панджарообразных солнцезащитных экранов разного масштаба. Сотовые элементы, венчающие здание, отсылают к исламским мукарнасам, тогда как нижнюю часть фасада экранируют панджарообразные элементы. Широкое и повторяющееся применение сборного железобетона и остекления явно отсылает к модернистской логике.
Интерьер впечатляет своими масштабами и декоративным убранством, нетипичным для большинства общественных зданий той эпохи. Шестнадцатиметровое в высоту фойе в полный рост образует эффектное пространство на трёх уровнях. Тщательный подбор отделочных материалов — покрытий полов, облицовки стен, потолков, дверей, поручней, — величественные люстры и художественные произведения, украшающие пространство, отражают устремлённость к грандиозному и определяют уникальность здания. Большой конгрессово-концертный зал на 4100 мест также отличается весьма самобытным решением.
Дворец «Дружбы народов» является площадкой для крупных национальных и международных мероприятий в Ташкенте, что обеспечивает достаточно регулярное техническое обслуживание здания. Со времени открытия в 1981 году никаких капитальных реконструкций не проводилось, за исключением реставрации фасада в 2018 году и общего обновления интерьеров. Основные характеристики площади Дружбы народов и её пространственная связь со зданием были сохранены. Ориентация с севера на юг была поддержана, что обеспечивает преемственность с осью улицы Фурката, визуально и физически соединяющей Дворец с Государственным цирком. В 2019 году здание было поставлено на государственную охрану как памятник; никаких особых рисков для него выявлено не было.