Oʻzbekiston rus drama teatri
1947-yilda “Siyosiy va ilmiy bilimlarni tarqatish bo‘yicha butunittifoq jamiyati” nomi ostida paydo bo‘lgan “Bilim” (“Znanie”) butunittifoq jamiyati targ‘ibot va ma’rifiy davlat dasturlarining siyosiy va ma’rifiy o‘сhog‘iga aylangan edi. Mazkur jamiyat sobiq ittifoq bo‘ylab keng tarmoq infratuzilmasiga ega edi: uning huzurida turli muassasalar, jumladan muzeylar, ko‘rgazma zallari, planetariylar, “ilmiy-texnik targ‘ibot uylari”, “ilmiy ateizm uylari” va ma’ruzalar zallari mavjud edi.
Toshkentdagi Bilimlar uyi 1968-yilda meʼmorlar Irina Demchinskaya (loyiha bosh meʼmori), Yuriy Miroshnichenko, Svetlana Shuvayevalar loyihasi boʻyicha qurilgan. To‘rt qavatli bino nisbatan kichik yer uchastkasiga to‘g‘ri keladi va o‘lchami atigi 24 x 42 metrni tashkil qiladi. Yarim yerto‘lada bosmaxona, ekspeditsiya, dizaynerlar ustaxonasi, 900 kishiga mo‘ljallangan shkaf, “chekish xonasi” va 60 o‘rinli bufet. Birinchi qavatda vestibyul, 100 o‘rinli kichik ma’ruzalar zali va foyesi, 20 o‘rinli o‘quv zaliga ega kutubxona va 25 – 30 ming jildga mo‘ljallangan ombor bo‘lgan, shuningdek, xizmat xonalari joylashgan. Ikkinchi qavatda asosiy foye va 850 oʻrinli katta maʼruzalar zali joylashgan boʻlib, u maʼruzalar, konsertlar, tomoshalar va filmlar namoyishi uchun moʻljallangan. Uchinchi qavatda 24 x 10 m o‘lchamdagi ko‘rgazma zali joylashgan edi.
Binoning o‘ziga xos xususiyati quyoshdan himoya qiluvchi panjara bo‘lib, u binoning tashqi qismi (fasadi)ga mahalliy xususiyatni berdi.
Ichki qismi rossiyalik mahobatli haykaltaroshlar Leonid Polishchuk va Svetlana Sherbinina tomonidan foyening uch qavatining devorlariga o‘rnatilgan katta hajmdagi qadama naqshlar bilan bezatilgan. Bu yerda birinchi marta jahon madaniyati tarixiga muhrlangan Markaziy Osiyo nomlari va asori-atiqalari to‘plangan maskan – o‘zbek rassomlari tomonidan 1970 – 2000-yillar davomida faol rivojlantirilgan syujet taqdim etilgan edi.
Bilimlar uyi barcha turdagi ma’ruzalar, kurslar va filmlar namoyishini o‘tkazish uchun jadal ravishda foydalanilgan. Sobiq ittifoq davrida boʻm-boʻsh boʻlgan, byudjetga misli koʻrilmagan mablagʻ sarflagan “Xalqlar doʻstligi” saroyi bilan solishtirganda (me’morlar jamoatchiligining norasmiy uchrasuvidagi suhbatlariga koʻra 200 marta) “Bilimlar uyi” me’morchilik samaradorligining yaqqol namunasu sifatida koʻrinar edi.
Akademik rus drama teatri uchun yangi bino qurish loyihasi “Turkiston” kino-konsert majmuasi qurilishiga aylanganligi sababli, davlat teatr truppasini avvalroq teatr ehtiyojlari uchun oʻzgartirib, “Bilimlar uyi”ga koʻchirishga qaror qilgan edi. 2001-yilda bino to‘liq miqyosda rekonstruksiya qilindi, buning natijasida binoning asl tashqi qiyofasi ham, ichki ko‘rinishi ham, shu jumladan qadama naqshlar ham yo‘qotildi. Shunday qilib, bugungi kunda 1960-yillardagi Toshkent me’morchiligining ajoyib yodgorligi butunlay yo‘qolgan deb hisoblash mumkin.
Matn “Alerte Hуritage” xalqaro observatoriyasi tomonidan “O‘zbekiston me‘morchiligi: qora va qizil kitob” loyihasi uchun tayyorlangan material asosida moslashtirildi.

Ирина Демчинская, Юрий Мирошниченко, Светлана Шуваева
Дом знаний был важной культурной площадкой, где проходили лекции, кинопоказы, спектакли и встречи с известными деятелями науки, культуры и искусства. Уникальный памятник ташкентского модернизма был практически полностью утрачен в процессе реконструкции здания.
Русский драматический театр Узбекистана
Появившись в 1947 году под именем «Всесоюзного общества по распространению политических и научных знаний», всесоюзное общество «Знание» стало политико-просветительским придатком пропагандистских и образовательных государственных программ. У Общества была обширная сетевая инфраструктура по всей стране: под его эгидой работали различные институции, включая музеи, выставочные залы, планетарии, «дома научно-технической пропаганды», «дома научного атеизма» и лектории.
Ташкентский Дом знаний был построен в 1968 году по проекту архитекторов Ирины Демчинской (главный архитектор проекта), Юрия Мирошниченко, Светланы Шуваевой. Четырехэтажное здание уместилось на относительно небольшом участке земли — всего 24 х 42 м. В полуподвальном этаже размещались типография, экспедиция, мастерская художника-оформителя, гардероб на 900 посетителей, «курительная комната» и буфет на 60 мест. На первом этаже находились вестибюль, малый лекционный зал на 100 мест с фойе, библиотека с читальным залом на 20 мест и хранилищем на 25-30 тыс. томов, а также служебные кабинеты. На втором этаже размещались главное фойе и большой лекционный зал на 850 мест, предназначенный для лекций, концертов, спектаклей и кинопоказов. Третий этаж занимал выставочный зал размером 24 х 10 м.
Отличительной чертой здания была солнцезащитая решетка, придававшая фасаду локальный характер.
Интерьеры были украшены масштабной мозаикой российских монументалистов Леонида Полищука и Светланы Щербининой, набранной на стенах трех этажей сквозного фойе. Здесь был впервые представлен «пантеон» среднеазиатских имен и артефактов, вписанный в историю мировой культуры — сюжет, который будет активно развиваться узбекскими художниками на протяжении 1970-х-2000-х годов.
Дом знаний интенсивно использовался для проведения всевозможных лекций, курсов и кинопоказов. При сравнении с пустовавшим в советские годы Дворцом дружбы народов, который обошелся бюджету в неслыханной степени дороже (по кулуарным разговорам в архитектурной среде, в 200 раз), Дом знаний выглядел образцом архитектурной эффективности.
Поскольку проект нового здания для Академического Русского драматического театра эволюционировал в строительство киноконцертного комплекса «Туркестан», государство решило переселить труппу в Дом знаний, предварительно переоборудовав его под театральные нужды. В 2001 года здание подверглось полносаштабной реконструкции, в результате которой оно утратило как первоначальный фасад, так и интерьеры, включая мозаики. Таким образом, выдающийся памятник ташкентской архитектуры 1960-х годов сегодня можно считать окончательно погибшим.
Текст адаптирован с материала, подготовленного международной Обсерваторией Alerte Héritage для проекта «Архитектура Узбекистана: черная и красная книга»