Rafael Xayrutdinov, Farhod Tursunov
Rassomlar uyushmasining Ko‘rgazmalar zali “baynalmilal uslub” qoidalari (asketizmi) dan voz kechish va Brejnev davri O‘zbekiston me’morchiligida tarixiy iqtiboslarning qonuniy qurilma sifatida qaytarilishining yorqin namunasidir.
Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi Markaziy koʻrgazmalar zali
1960-yillarning oxirida Oʻzbekiston poytaxtida badiiy koʻrgazmalar uchun maxsus xona qurish masalasi koʻtarila boshlandi. Vilnyusdagi Ko‘rgazmalar saroyi qurilishining yakunlanishi hamda Ashxobod va Minskda shunga o‘xshash majmualarni loyihalash bo‘yicha ishlarning boshlanishi Toshkentda ham xuddi shunday turdagi inshootni qurishga intilish uchun asos bo‘ldi.
Rassomlar uyushmasi Ko‘rgazmalar zali qurilishini toshkentlik me’mor Rafael Xayrutdinov o‘z zimmasiga oldi va uning loyihasi O‘zbekiston rahbari Sharof Rashidov tomonidan shaxsan ma’qullandi va qo‘llab-quvvatlandi.
Xayrutdinov ulkan zinapoyalarga ega keng platformaga o‘rnatilgan parallelepipedni loyihalashtirdi. U binoni birinchi qavat darajasida ochiq galereyasi boʻlgan arklar majmuasi bilan qamrab olgan, uning hammuallifi Farhod Tursunov esa arklarni paxta chanog‘iga o‘xshatib naqshlar bilan qoplagan. Arklar qatori inshootning asosiy ifodaviy unsuriga aylandi: islom me’morchiligiga xos geometriyaga ega bo‘lgan uchli kamarning yarmini tasvirlaydigan tekis unsurlarning buklangan tuzilishi sifatida ular bir-biriga yaqinlashmadi. Bunday ochiqlik yengillik va, hatto, postmodernistik o‘yin tuyg‘usini yaratdi.
Maydoni 224 kv.m bo‘lgan, kirish joyiga nisbatan bir necha pog‘onali ikki balandlikdagi zal ichki makonning asosiy xususiyati sifatida o‘ylab topilgan va haykaltaroshlikni namoyish qilish uchun mo‘ljallangan. Asosiy ko‘rgazma maydonlari joylashgan ikkinchi qavatda uning atrofida tutashgan qator xonalar joylashtirilgan (1836 kv. m). Bo‘sh maydonda stendlarni istalgan holatda o‘rnatish imkoniyati mavjud bo‘lib, rang-tasvir va dekortiv-amaliy san’at asarlarini namoyish etish rejalashtirilgan edi.
Bo‘sh devorlari bo‘lgan binoda Xayrutdinov har bir xonada xolis (neytral) kunduzgi yorug‘likni yaratishga harakat qildi – u bunga tomga o‘rnatilgan ikki qatorli yorug‘lik yoritgichlari orqali erishdi. Ikki balandlikdagi atriumga kelsak, u dastlab o‘ylab topilgan 50 ta yoritgichlar orqali yoritilgan, bu binoning asosiy vizual va texnologik diqqatga sazovor joylaridan birini tashkil qiladi.
Yoritish bilan bir qatorda, tomdagi deraza (lyukarna)lar binoni haddan tashqari qizib ketishdan himoya qildi: yoz kunlarida ochiq qoldirilib, ular Markaziy Osiyo an’anaviy me’morchiligi tomonidan ishlab chiqilgan ayvon usulini aylanib o‘tib, zalni pastdan yuqoriga tomon shamollatish uchun xizmat qilgan. Umuman olganda, binoda sun’iy shamollatish va muzlatish tizimi yo‘q edi. Arxitektorni qo‘llanilgan materiallar va rejalashtirish texnikasining tabiiy imkoniyatlaridan to‘liq foydalanish istagi boshqargan. Soyalar o‘yinida ifodalangan estetik samaraga qo‘shimcha ravishda, arklar qatori bir-biriga burchak ostida joylashgan quyosh ekranlarini taqdim etdi. Asosiy termal yukni o‘ziga olib, arklar qatori uni ichkariga o‘tkazmaydi, chunki devor ikki qator devor sifatida ko‘zda tutilgan bo‘lib, qatlamlar orasidagi bo‘shliqlarda shamollatish uchun havo oqimi ham ta’minlangan.
Qurilish ishlari texnologiyasi va loyiha mazmunidagi jiddiy oʻzgarishlar 1974-yil 20-oktabr sobiq Oʻzbekiston SSR va respublika Kommunistik partiyasi tashkil topganligining 50 yilligiga bagʻishlangan Koʻrgazmalar zali ochilishi toʻgʻrisidagi mafkuraviy talabdan kelib chiqdi. Natijada, obyekt o‘z vaqtida topshirildi, ya'ni qurilish 27 oy o‘rniga 23 oyda yakunlandi. Tanlov komissiyasi ishlarning yuqori sifatini qayd etdi.
Vaqt o‘tishi bilan Ko‘rgazma zali bir nechta bezatish to‘lqinlarini boshdan kechirdi. Dastlab, 1970-yillarning oxirida uning ikki xil yorug‘likdagi atriumining devori ganch o‘ymakorligi bilan bezatilgan, keyin foyening kirish qismidagi shifti ganch qoplangan. 2000-yillarda allaqachon zinapoyalardagi oddiy yog‘och panjaralar geometrik naqshli bezaklar bilan almashtirildi. Boshqa o‘zgarishlar ham ro‘y berdi: ikkinchi qavatdagi ko‘rgazma maydonchalari ustidagi yuqori yorug‘ik yoritgichlari yopildi (hozir bu erda faqat sun’iy yorug‘lik qo‘llaniladi) va atrium chuqurchasi nol darajaga tenglashtirildi.
2000-2010-yillarda Rassomlar uyushmasi oʻrniga bino egasiga aylangan Badiiy akademiya piyodalar galereyasini qurish orqali oʻz maydonini kengaytirishga bir necha bor urinib koʻrdi.
Rafael Xayrutdinov vafotigacha (2015-yil) bu urinishlarga qarshi boʻlib, uning rejasi va koʻrinishini tubdan oʻzgartirmagan holda binoni yangi sharoitlarga moslashtirish rejalarini tuzishga harakat qildi. Ammo, binoda sodir bo‘lgan o‘zgarishlarga qaramay, deyarli yarim asr o‘tib Ko‘rgazmalar zali Toshkent modernizmining eng haqiqiy saqlanib qolgan yodgorliklaridan biri bo‘lib qolmoqda.

Рафаэль Хайрутдинов, Фархад Турсунов
Выставочный зал Союза художников — это яркий пример отказа от аскетичности «интернационального стиля» и возвращения исторической цитаты как легитимного приема в архитектуре Узбекистана брежневской эпохи.
Центральный выставочный зал Академии художеств Узбекистана
В конце 1960-х годов в столице Узбекистана стали поднимать вопрос о возведении специального помещения для художественных выставок. Завершение строительства Дворца выставок в Вильнюсе и начавшиеся работы по проектированию подобных комплексов в Ашхабаде и Минске давали основания добиваться возведения сооружения подобного типа и в Ташкенте.
За строительство Выставочного зала Союза художников взялся ташкентский архитектор Рафаэль Хайрутдинов, а его проект был лично одобрен и поддержан руководителем Узбекистана Шарафом Рашидовым.
Хайрутдинов спроектировал параллелепипед, поставленный на широкую платформу с парадными лестницами. Он обнес его аркадой с прогулочной открытой галереей на уровне первого этажа, а его соавтор Фархад Турсунов покрыл арки стилизованным узором с использованием мотива хлопковой коробочки. Аркада стала главным выразительным элементом сооружения: задуманная как складчатая структура плоских элементов, изображающих половину стрельчатой арки с характерной для исламской архитектуры геометрией, они не смыкались друг с другом. Эта разомкнутость создавала ощущение легкости и даже постмодернистской игры.
Двухсветный зал площадью 224 кв.м, заглубленный на несколько ступеней относительно входа, был задуман доминантой интерьера и предназначался для экспонирования скульптуры. Вокруг него на втором этаже была разбита анфилада, где располагались основные выставочные площади (1836 кв. м). В свободном пространстве с возможностью установки стендов в произвольных местах предполагалось экспонировать живопись и декоративно-прикладное искусство.
В здании с глухими стенами Хайрутдинов стремился создать нейтральное дневное освещение в каждом зале — этого он добился за счет двух рядов зенитных фонарей, установленных на крыше. Что касается двухсветного атриума, он был освещен через 50 оригинально задуманных окон-люкарн, составляющих одну из главных визуальных и технологических изюминок здания.
Параллельно с освещением люкарны защищали здание от перегрева: будучи открытыми в летние дни, они служили для вертикального проветривания зала, обыгрывая прием шипанг, выработанный традиционной архитектурой Центральной Азии. В здании в целом не была предусмотрена искусственная вентиляция и кондиционирование. Архитектором руководило стремление использовать в полной мере естественные возможности используемых материалов и планировочных приемов. Помимо эстетического эффекта, выражающегося в игре теней, складчатая аркада представляла собой солнцезащитные экраны, расставленные под углом друг к другу. Принимая на себя главную тепловую нагрузку, аркада не передавала ее вовнутрь, т.к. стена была задумана двойной, и в промежутках между слоями также предусматривался вентиляционный поток воздуха.
Серьезные изменения в технологии строительных работ и содержании проекта повлекло идеологическое требование открыть Выставочный зал к 50-летней годовщине образования УзССР и компартии республики, которую было решено отмечать 20 октября 1974 года. В результате объект был сдан вовремя, т.е. строительство было осуществлено за 23 месяца вместо 27. Приемная комиссия отметила высокое качество работы.
С ходом времени Выставочный зал подвергся нескольким волнам декоративизации. Сначала, в поздние 1970-е годы, стена его двухсветного атриума была украшена резьбой по ганчу. Затем ганч покрыл потолок входной части фойе. Уже в 2000-е годы простые деревянные перила на лестницах были заменены декоративными с геометризированным орнаментом. Произошли и другие изменения: были закрыты верхние зенитные фонари над выставочными пространствами второго этажа (теперь здесь используют только искусственный свет), а заглубление атриума было снивелировано до нулевого уровня. В 2000-е и 2010-е годы Академия художеств, ставшая вместо Союза художников собственником сооружения, неоднократно предпринимала попытки увеличить его площадь за счёт застройки прогулочной галереи. До самой смерти (2015) Рафаэль Хайрутдинов противодействовал этим попыткам и пытался составить планы адаптации здания к новым условиям без радикального изменения его планировки и внешнего облика. Но несмотря на изменения, случившиеся со зданием, спустя почти полвека Выставочный зал остается одним из наиболее аутентично сохранившихся памятников ташкентского модернизма.