“Ilhom” teatri, “Shodlik” mehmonxonasi
Yoshlar uyi loyihasi mehmonxona, qiziqishlar klubi, sport majmuasi va ijodiy klaster funksiyalarini o‘zida mujassam etgan madaniy, sport, mehmonxona va ko‘ngilochar markaz bo‘ladi. Bu yerda toshkentlik yoshlar maroqli hordiq chiqarishi, ijodkorlik, sport va hattoki, xonalarning tarkibiga qaraganda, siyosat bilan shug‘ullanishi, O‘zbekiston poytaxti mehmonlari esa yosh Toshkent hayoti bilan yaqindan tanishishlari mumkin edilar.
Arxitektor Richard Blezening dastlabki rejasida 10 qavatli 344 o‘rinli mehmonxona, 240 o‘rinli yoshlar kafe-restorani, 100 o‘rinli bar, 50 o‘rinli choyxona bo‘ladi. Bundan tashqari, binoda go‘zallik saloni, raqs zali, kitob jamg‘armasi va o‘quv zaliga ega kutubxona, suzish havzasi bo‘lgan sport zallari, to‘garak faoliyati uchun xonalar va Baxt uyi mavjud edi. Ko‘p qavatli mehmonxona binosining namunal qavatining rejasi janubiy tomonda bir va ikki kishilik mehmonxona xonalarini va shimolda besh o‘rinli xonalarni joylashtirish nazarda tutiladi. Mehmonxona tomidan kuzatuv maydoni va bar hamda raqs maydonchasi mavjud kafe sifatida foydalanish rejalashtiriladi.
1966-yilda bo‘lib o‘tgan Toshkent zilzilasi shahardagi qurilish bilan bog‘liq hamma inshootga jiddiy ta’sir ko‘rsatadi. Yoshlar uyiga ishlov berish vaqti-vaqti bilan 1967-1974-yillar o‘ralig‘ida amalga oshiriladi. “Paxtakor” ko‘chasi tomondagi jabha soddalashtiriladi va bu ishlar San’at saroyi ustun turgan kontekstga yanada moslashadi. Baland korpusning egiluvchan uchlar va tayanchlari inshootning vizual xususiyatiga aylanadi: ular tufayli u individuallik va yaxlitlikka ega bo‘ladi. Qurilish 1975-yilda yakunlandi. Tashqi va ichki bezatishda me’morlar qurilish materiallarini diversifikatsiya qilishga harakat qilishadi. Xususan, labradorit, Nurota va Gazgan marmarlari, qoʻngʻir tuf, pushti chigʻanoqli jinslar, travertin, yogʻoch, alyuminiydan foydalaniladi. Ziyofat zalini loyihalashda an’anaviy xalq dekorasi, ya’ni keramika, mayolika, bo‘rttirma, ganch elementlari ishlatiladi. Bulvar yonidagi basseynda Yuriy Kiselev haykaltaroshlik qilgan “Sana” dekorativ haykali oʻrnatiladi, unda oʻzbek kiyimida oʻtirgan er-xotin tasvirlangandir. Barpo etilgan binoning dastlabki eskizlarga qaraganda ancha kam ifodalanishi nafaqat zilzila oqibatlari, balki ijtimoiy, madaniy va ko‘ngilochar ob’ektlarga xarajatlarni minimallashtirishga majbur qilgan Kosigin iqtisodiy islohotining qisqarishi bilan ham izohlanadi.
1976-yilda yosh rejissyor Mark Vaylyu Davlat reja qo‘mitasining ko‘rsatmasisiz o‘zi tashkil etgan Yoshlar uyidan “Ilhom” teatri boshpanasi sifatida foydalanish g‘oyasini ilgari suradi. Natijada, oxirgi turg‘unlik davridagi eng o‘ziga xos sovet teatr jamoalaridan biri bu erda ishlash uchun ruxsat oladi. Teatr atrofida rassomlar, sozandalar, raqqosalar jamoasi shakllanadi va bu yerda ta’lim muassasasi sifatida faoliyat yurituvchi teatr studiyasi, ko‘rgazma zali vazifasini bajaruvchi foye paydo bo‘ladi. Sovet Ittifoqi parchalanganidan keyin teatr bozor iqtisodiyotiga moslasha oladi, xorijiy elchixonalar va jamg‘armalarning e’tibori doimo unga qaratiladi va hatto 2007-yilda asoschisi o‘ldirilganidan keyin ham o‘zining asl vazifalarini saqlab qoladi va shahar badiiy hayotining birlashtiruvchi klasteri rolini o‘ynashda davom etadi.
Qayta qurilishdan keyingi yillarda Yoshlar uyi xususiylashtiriladi, uning turli imoratlari bir necha bor egalarini o‘zgartiradi. Ko‘p qavatli qismi “Shodlik” mehmonxonasiga aylantiriladi. Ta’kidlash joizki qabulxonadan tashqari uning ko‘pgina imoratlari asl joylashuvini va ba’zi detallarini saqlab qoladi. Biroq, o‘rtacha mehmonxona ehtiyojlari bilan solishtirganda madaniy va oziq-ovqat bloki zaif ahvolga tushib qoladi. Badiiy ko‘rgazmalar o‘tkaziladigan foye va “Ilhom” teatri binolari bir necha bor ta’mirlanadi, biroq ularning ustidagi binolar “egasiz” bo‘lib, asta-sekin eskirib ketadi. Bir paytlar ikkinchi qavatdagi restoran binosi yonib ketadi. Majmuadan to‘yxona olib tashlanadi, kutubxona va o‘qish zali esa hozirgi vaqtda mavjud emas.
2020-yilda rejalashtirilgan rekonstruksiya tufayli teatr deyarli o‘z maydonidan chiqarib yuboriladi. Ommaviy norozilik to‘lqini bu jarayonni to‘xtatadi, ammo voqea bu muammoning, jumladan, binoning nomoddiy tarixi, uzoq muddatli strategik yechimga muhtojligini ko‘rsatadi.

Ричард Блезэ (ГАП), Н. Горбенко, А. Блинов, Л. Христич, И. Владимирова
Динамичная архитектура Дома молодежи воплотила дух оттепели c ее мечтами о завтрашнем дне и ярко выраженной верой в молодое поколение.
Театр «Ильхом», гостиница «Шодлик»
Проект Дома молодежи представлял собой культурно-спортивный, гостиничный и развлекательный центр, совмещавший функции гостиницы, клуба по интересам, спортивного комплекса и творческого кластера. Ташкентская молодежь могла здесь развлекаться, заниматься творчеством, спортом и даже – судя по составу помещений – политикой, а гости столицы Узбекистана – ознакомиться с жизнью молодого Ташкента.
Первоначальный замысел архитектора Ричарда Блезэ включал 10-ти этажную гостиницу на 344 места, молодежное кафе-ресторан на 240 мест, бар на 100 мест, чайхану на 50 мест. Помимо этого, сооружение включало салон красоты, танцевальный зал, библиотеку с книгохранилищем и читальным залом, спортивные залы с плавательным бассейном, клубные помещения для кружковой работы, а также Дом бракосочетаний. Планировка типового этажа высотного гостиничного корпуса предусматривала размещение одно- и двухместных гостиничных номеров с южной стороны и пятиместных номеров с северной. Крышу гостиницы планировалось использовать как смотровую площадку и кафе с баром и танцплощадкой.
Ташкентское землетрясение 1966 года серьезно повлияло на все, что касалось строительства в городе. Разработка Дома молодежи спорадически велась с 1967 по 1974 гг. Фасад со стороны ул. Пахтакорской был упрощен, что сделало объект намного более согласующимся с контекстом, в котором доминировал Дворец искусств. Более пластичные торцы и опоры высотного корпуса стали визуальной приметой здания: именно благодаря им оно приобрело индивидуальность и целостность. Строительство было завершено в 1975 году. В наружной и внутренней отделке архитекторы постарались разнообразить строительные материалы. В частности, были использованы лабрадорит, нуратинский и газганский мрамор, коричневый туф, розовый ракушечник, травертин, дерево, алюминий. В решении банкетного зала применялись элементы традиционного народного декора: керамика, майолика, чеканка, ганч. В бассейне со стороны бульвара была установлена декоративная скульптура «Свидание» (скульптор Юрий Киселев), изображающая сидящую пару в традиционной узбекской одежде. То, что выстроенное здание было намного менее экспрессивным, нежели первоначальные эскизы, объяснялось не только последствиями землетрясения, но и свертыванием косыгинской экономической реформы, заставившей минимизировать расходы на социальные и культурно-зрелищные объекты.
В 1976 году молодому режиссеру Марку Вайлю пришла в голову идея использовать Дом молодежи в качестве пристанища для организованного им, без каких-либо предписаний Госплана, театра «Ильхом». В итоге здесь получил прописку один из самых оригинальных советских театральных коллективов позднего застоя. Вокруг театра сформировалось сообщество художников, музыкантов, танцоров, здесь появилась театральная студия, функционирующая как учебное заведение, и фойе, функционирующее как выставочный зал. После распада СССР театр сумел адаптироваться к рыночной экономике, к нему было неизменно приковано внимание иностранных посольств и фондов, и даже после убийства основателя (2007) он смог сохранить свои изначальные функции и продолжал играть роль объединяющего кластера художественной жизни города.
В постперестроечные годы Дом молодежи был приватизирован, различные его помещения неоднократно переходили из рук в руки. Высотная часть трансформировалась в отель «Шодлик», при этом многие ее помещения, за исключением вестибюля, сохранили изначальную планировку и некоторые детали. Однако раздутый, в сравнении с потребностями среднестатистического отеля, культурно-пищевой блок оказался в уязвимом положении. Фойе, в котором проходили художественные выставки, и помещения театра «Ильхом» несколько раз переоборудовались, но помещения над ними оказались «бесхозными» и постепенно ветшали. В определенный момент помещение ресторана на втором этаже сгорело. Дом бракосочетаний был выведен из комплекса, не существует больше и библиотеки с читальным залом.
В 2020 году театр чуть было не был выселен из занимаемых им пространств из-за планируемой реконструкции. Поднявшаяся волна общественных протестов остановила этот процесс, но инцидент продемонстрировал, что проблема нуждается в долгосрочном стратегическом решении на основании всей совокупности факторов, включающих нематериальную историю здания.