Qurilish davri: 1977
To‘liq abstrakt geometrik mozaikalar bilan qoplangan Toshkent telemarkazining keng ko‘lamli binosi shaharning eng ko‘zga ko‘ringan binolaridan biri bo‘lib, hatto “Panorama” kinoteatri kabi muhim me’moriy yodgorlik yaqinida ham nazardan tushib qolmagan.
O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi
Toshkent telemarkazi uchun yangi bino qurish zarurati ham eski binoga zarar yetkazgan1966-yilgi zilzila, ham 1960-yillarda televidenie texnologiyasining jadal rivojlanishi bilan bog‘liq edi. Shuningdek, ushbu davrda Sovet Ittifoqining yirik shaharlarida televizion markazlar faol ravishda qurilardi va rekonstruksiya qilinardi.
Yangi inshootda bitta apparat va studiya majmuasini (ASM) tashkil qilish uchun 1950-yillardagi bino yonida Stalin me’morchiligi namunasida barpo etishadi. Loyihani Kims Nikuradze boshchiligidagi Sovet Ittifoqi Aloqa vazirligining Davlat ittifoqi loyiha instituti jamoasi amalga oshiradi. Loyiha hajmi 930 055 m3 bo‘lgan 3-qavatli ASM binosini o‘z ichiga olgan bo‘lib, kelajakda unga qo‘shimcha, yordamchi blokli, sovutish moslamalari joylashgan va mavjud televizion markaz binolariga o‘tish galereyalari biriktirilishi rejalashtiriladi.
Loyihada mintaqaning iqlimi va yuqori seysmikligi hisobga olinadi. 1966-yilda panjaralar O‘zbekistonning modernistik arxitekturasida hali quyoshdan himoya qilishda asosiy vositaga aylanmagan edi va Telemarkaz arxitektorlari janubiy jabhani to‘g‘ridan-to‘g‘ri quyosh nurlaridan himoya qiluvchi ajoyib chiqib ketuvchi qiya plitalarni eksperimental sinovdan o‘tkazadilar.
Biroq, jabhalar oddiy gipsdan qilinadi: devorlar notekis bo‘lib chiqadi va material faqat ularning bo‘lakli xarakterini ta’kidlaydi. Balki shuning uchundirki, shahar hokimiyati yangi Toshkent arxitekturasi uchun “Panorama” kinoteatri kabi muhim binoga tutashgan bino qiyofasini yaxshilash yo‘llarini izlay boshlagandir. 1973-yilda hokimiyat muralist Evgeniy Ablinga murojaat qilishadi, u butun devorni ritmik ravishda takrorlanadigan naqshli geometrik abstrakt mozaika bilan qoplashni taklif qiladi. Loyiha Toshkent arxitektura jamoatchiligida og‘ir tuyg‘ularni uyg‘otadi va ba’zilar buni juda radikal, deb o‘ylashadi. Ammo oxir-oqibat, rassom o‘z rejasini qabul qilishga hamda zamonaviy san’at vositalarini sindirilgan an’anaga ega bo‘lishga muvaffaq bo‘ladi. U “abstraktsionizm” va “formalizm” uchun tanqidlar ostida qo‘lmaslik maqsadida o‘zining asosiy kvadratlarini majoziy hajmli qo‘shimchalar uchun asos qiladi.
Tashqi devorlarga qo‘shimcha ravishda, Ablin binoning asosiy uch yorug‘lik zalini ham loyihalashtirib, majmuaning bosh katta zinapoyasini mozaika bilan qoplaydigan ustunni ishlatadi. Zalning mozaikasi na rasmiy, na mazmunan jabhadagi mozaika bilan hech qanday bog‘liq emas edi. Zal abstrakt shakllarning hayoliy va deyarli syurreal manzarasini taqdim etadi, ammo aniq ko‘rinadigan “osmon” va “bulutlar” ga qarshi Joan Miro ruhidagi abstarkt elementlarga ega tog‘li shakllanishlar paydo bo‘ladi.
Majmua 1977-yilda foydalanishga topshiriladi. So‘nggi o‘n yilliklarda televidenie jadal rivojlanib, 2000-yillarning boshidan boshlab esa raqamli yozish va yoyin formatlariga tez o‘tgan bo‘lsa-da, binoning jabhalari va asosiy zallari, shuningdek, ko‘plab ish joylari, studiyalari va o‘tish joylari 1970-yillardagi binoning asl qiyofasini saqlab qoladi. Eng yangi qo‘shimchalar qatoriga g‘arbiy tomondan majmuaga biriktirilgan bir qavatli restoran va televidenie markazi hududini markazning yashil ko‘chasidan ajratib turuvchi panjara hamda “Panorama” kinoteatridan “Paxtakor” metro bekati sayr qilayotgan odamlar oqimi kiradi.

Национальная телерадиокомпания Узбекистана
Необходимость строительства нового здания Ташкентского телецентра была связана как с землетрясением 1966 года, которое повредило старое здание, так и со стремительным развитием телевизионных технологий в 1960-е годы. Также в этот период активно строились и реконструировались телецентры и в других крупнейших городах СССР.
Новое здание возвели рядом с корпусом 1950-х годов, построенным в формах сталинской архитектуры, чтобы оба здания сформировали единый Аппаратно-студийный комплекс. За проектирование взялась команда из Государственного союзного проектного института Министерства связи СССР под руководством Кимса Никурадзе. Его проект предусматривал 3-этажное здание АСК объемом 930055 м3, к которому в будущем планировалось пристроить дополнительный корпус, здание вспомогательного блока, здание холодильных установок и переходные галереи к уже существующим зданиям телецентра.
Проект учитывал особенности климата и высокую сейсмичность региона. В 1966 году решетки-панджары еще не стали доминирующим средством солнцезащиты в модернистской архитектуре Узбекистана, и архитекторы Телецентра в экспериментальном порядке апробировали эффектные выступающие косые пластины, которые защищали южный фасад от прямых солнечных лучей.
Однако сами фасады были выполнены из обычной штукатурки: стены оказались неровными, и материал лишь подчеркивала их бугристый характер. Возможно, именно по этой причине городские власти стали искать способы улучшить внешний вид сооружения, соседствовавшего со столь важным для архитектуры нового Ташкента зданием как Панорамный кинотеатр. В 1973 году они обратились к художнику-монументалисту Евгению Аблину, который предложил покрыть всю стену геометрической абстрактной мозаикой с ритмически повторяющимися мотивами. Проект вызвал сложные чувства у ташкентского архитектурного сообщества — некоторым он показался слишком радикальным. Но в итоге художнику удалось скрестить средства современного искусства с преломленной традицией, добившись приятия своего замысла. Не рискуя навлечь на себя критику за «абстракционизм» и «формализм», он также сделал свои первичные квадраты фоном для фигуративных объемных вставок.
Помимо наружных стен, Аблин оформил и главный трехсветный холл здания, покрыв мозаикой пилон, поддерживающий главную парадную лестницу комплекса. Ни формально, ни содержательно мозаика холла никак не была связана с мозаикой на фасаде. В холле был представлен фантастический и почти сюрреалистический пейзаж абстрактных форм, но с вполне различимым «небом» и «облаками», на фоне которых возникали гористые образования с абстрактными элементами в духе Жоана Миро.
Комплекс был сдан в эксплуатацию в 1977 году. Хотя телевидение бурно развивалось все прошедшие десятилетия, а с начала 2000-х годов стремительно переходило к цифровым форматам записи и трансляции, фасады и главный холл, а также многие рабочие помещения, студии и переходы здания сохраняют аутентичный вид постройки 1970-х годов. Из очевидных новейших вставок — одноэтажный ресторан, пристроенный к комплексу с западной стороны, и решетчатый забор, отдаливший территорию телецентра от зеленой эспланады центра и потока людей, идущих от Панорамного кинотеатра к станции метро «Пахтакор».