O‘zbekiston davlat san’at muzeyi
Oʻzbekiston Davlat sanʼat muzeyi Markaziy Osiyodagi qadimiy sanʼat sara to‘plami va mamlakatdagi eng yirik muzeylardan biri hisoblanadi. Uning devorlarida Oʻzbekiston hududidan topilgan noyob osori-atiqalar toʻplamlari, mintaqa xalq amaliy sanʼati, XV-XX–asrlardagi Gʻarbiy Yevropa va Rossiya sanʼati hamda XX-XXI–asrlardagi Oʻzbekiston sanʼati namunalari taqdim etilgandir. Muzey kolleksiyasining eng qimmatli qismi I-III–asrlar Kushonlar davridagi haykallari hamda 1920–1930-yillardagi oʻzbek sanʼati toʻplamidir.
1960-yillarning boshlariga kelib muzey joylashgan qadimiy bino yaroqsiz holga keladi. Madaniyat vazirligi muzey binolarini rekonstruksiya qilish va kengaytirish haqida o‘ylay boshlaydilar va toshkentlik arxitektor Saveli Rozenblyumga murojaat qiladilar. Ammo 1966-yil 26-aprelda zilzila natijasida muzey binosi jiddiy shikastlanadi. Mutaxassislar etkazilgan zararni qayta ta’mirlab bo‘lmaydi deb topadilar, muzeyning sara to‘plamlari vaqtincha boshqa joyga saqlash uchun o‘tkaziladi va avariya holatidagi inshootni buzish qarori qabul qilinadi. Rozenblum va uning hamkasblari Iskandar Abdulov va Anatoliy Nikiforov yangi muzey qurishiga kirishadilar.
Rozenblum jamoasining loyihasi asosan sinov tariqasida bo‘lgan edi. O‘sha paytda sobiq Sovet Ittifoqida birorta ham modernistik san’at muzeyi qurilmagan edi, badiy muzeylar esa 1917-yilgacha qurilgan tarixiy binolarda joylashgan edilar.
Bino maksimal mutanosib modernistik shakllar, ya’ni yashil tepalikka joylashtirilgan derazalar o‘rniga katta kvadrat yorug‘lik tarqatuvchi panellar o‘rnatilgan yarim-kub bilan ajralib turardi. Kubning devorlari jiddiy geometriysini yumshatadigan burchakli egri chiziqlarga ega edi. Inshootning ichida me’morlar sutli rangli stevit yordamida yoriqlikni bir tekis tarqatishga harakat qilishadi. Stevit germetik yopishtirilgan shisha yuzalardan iborat bo‘lib, ular orasida shisha tolali to‘qilmagan xolstning yorug‘lik tarqaladigan qatlami mavjud edi. Uning xususiyatlari tufayli muzey zallariga bir tekis o‘tkir porlash qoldirmaydigan tarqoq yorug‘lik kirib, kechqurun va tungi yoritishda muzeyning shaffof devorlari yorqin kristall taassurotini yaratar edi.
Kompozitsion jihatdan Sanʼat muzeyi loyihasi ikki kubik jildni oʻz ichiga oladi. Uzunligi 18 metr bo‘lgan birinchi kub uch darajali atriumning konturlaridan iborat bo‘lib, uning atrofida ko‘rgazma anfiladlari to‘plangandir. Ikkinchi kubning yarmi er osti qavatlariga cho‘zilgan bo‘lib, inshootning jabha ko‘rinishini tashkil etadi. Ushbu shaklning sof minimalizmi, albatta, XX asr boshlari avangardlari va birinchi navbatda suprematizm bilan assotsiatsiyalarni uyg‘otadi. Tashqi devorlarga o‘ralgan kvadratlar qatorlari faqat bu ma’noni kuchaytirardi. San’at konteksti bilan bog‘langan va u uchun fazoviy muhit yaratgan bu shakllar o‘zlarining ma’nolari va uyushmalarini vujudga keltiradi.
Muzeyning yakuniy ko‘rinishi uchun yana bir ilhom manbai Yel universitetining 1963-yilda qurilgan Nodir kitoblar va qo‘lyozmalar kutubxonasi bo‘lishi mumkin. Kutubxona fotosurati 1965-yilda SSSRda bo‘lib o‘tgan ettinchi “AQSh arxitekturasi” ko‘rgazmasida katalogida paydo bo‘ladi va Rosenblum jamoasi e’tiboridan chetda qolmaydi.
1990-yillarning o‘rtalariga kelib, binoning ko‘plab materiallari, xususan, jabhada qoplangan alyuminiy plitalar estetik xususiyatlarini yo‘qotadi. Vaqt o‘tishi ularning rangi va shakliga ta’sir qiladi (haroratning tez-tez o‘zgarishi tufayli choyshablar qiyshayadi). Shu bilan birga, muzeyning o’ziga xos estetikasi Uchli arklar va ko‘k gumbazlar kabi tarixiy shakllardan foydalanishga va tartib tizimlariga taqlid qilishga urg‘u berilgan bino 1990-yillar me’morchiligiga qarama-qarshi bo‘ladi. Bu davr amaliyotiga ko‘ra binoni jiddiy va puxta o‘ylangan qayta qurishdan yoki rekonstruksiya qilishdan ko‘ra devor fasadini o‘zgartirish afzalroq bo‘ladi: stevit kvadratlari bilan teshilgan devorlar barobar sidirg‘a yorug‘li oynalar yangi jabha bilan o‘ralgan bo‘lib, uning ustiga dekorativ ustunlar va arkalar o‘rnatiladi. Shu bilan birga muzeyning ichki qismi o‘zining asl qiyofasini va o‘ziga xos bezaklarini saqlab qoladi. Muzey hozirgi kunda uning jabhalarini asl ko‘rinishiga qaytarish maqsadida rekonstruksiyaga yopilgan.

Государственный музей искусств Узбекистана
За фасадом Музея искусств скрывается уникальный модернистский оригинал 1974 года, который вновь откроется городу после реконструкции здания. Экспериментальная архитектура и интерьеры музея отразили дух авангарда и вписали его в мировой контекст.
Государственный музей искусств Узбекистана — это старейшее художественное собрание Центральной Азии и один из крупнейших музеев страны. В его стенах представлены уникальные коллекции артефактов, обнаруженных на территории Узбекистана, произведения народного искусства региона, западноевропейское и российское искусство XV-XX веков и искусство Узбекистана XX и XXI веков. Самая ценная часть собрания музея — это коллекции кушанской скульптуры I-III веков и узбекское искусство 1920-х-1930-х годов.
К началу 1960-х годов старинное здание, где располагался музей, обветшало. Министерство культуры стало думать о реконструкции и расширении музейных помещений и обратилось к ташкентскому архитектору Савелию Розенблюму. Но 26 апреля 1966 года здание музея серьезно пострадало от землетрясения. Эксперты признали повреждения неустранимыми, коллекцию временно перевели на хранение в другое место, а аварийное сооружение было решено снести. Розенблюм и его коллеги по мастерской — Искандер Абдулов и Анатолий Никифоров — взялись за возведение на его месте нового музея.
Проект команды Розенблюма был в значительной мере экспериментальным. На тот момент в СССР не было построено ни одного модернистского музея искусства – художественные музеи размещались в исторических зданиях, чаще всего возведенных до 1917 года.
Здание характеризовалось максимально строгими модернистскими формами: полукуб, поставленный на зеленой возвышенности, с большими квадратными светорассеивающими панелями вместо окон. Стены куба имели угловые закругления, смягчающие строгую геометрию. Внутри помещения архитекторы стремились добиться ровного освещения при помощи стевита молочного цвета. Стевит представлял собой герметично склеенные стеклянные поверхности, между которыми находился светорассеивающий слой стекловолокнистого нетканого холста. Благодаря его свойствам в залы музея проникал ровный рассеянный свет, не оставляющий резких бликов, а при вечернем и ночном освещении транспарентные стены музея создавали эффект светящегося кристалла.
Композиционно проект Ташкентского музея искусств заключал в себе два кубических объема. Первый куб, с ребром длиной 18 метров, формировался контурами трехуровневого атриума, вокруг которого группировались выставочные анфилады. Второй куб, наполовину уходящий в подземные этажи, формировал фасадный облик сооружения. Чистый минимализм этой формы, конечно, вызывал ассоциации с авангардами начала ХХ века, и прежде всего супрематизмом. Ряды квадратов, которыми были облицованы наружные стены лишь усиливали эту коннотацию. Будучи сопряженными с арт- контекстом и создавая для него пространственную среду, эти формы порождали собственные смыслы и ассоциации.
Еще одним источником вдохновением для финального облика музея могла послужить библиотека редких книг и рукописей Йельского университета, построенная в 1963 году. Фотография библиотеки фигурировала в каталоге «Архитектура США», который распространялся на седьмой американской выставке в СССР в 1965 году, и не могла остаться незамеченной командой Розенблюма.
К середине 1990-х годов многие материалы сооружения потеряли эстетические свойства — в частности листы алюминия, которыми был обшит фасад. Старение сказалось на их цвете и форме (листы искривились от многократных перемен температур). Одновременно изначальная эстетика Музея вошла в противоречие с архитектурой 1990-х годов, с ее акцентом на использовании исторических форм, таких как стрельчатые арки и голубые купола и имитации ордерных систем. Согласно сложившейся практике этого времени, серьезной и вдумчивой реадаптации или реконструкции здания предпочли его фасадное изменение: стены, перфорированные квадратами из стевита, были обнесены новым фасадом с матовыми стеклами, поверх которых были наложены декоративные колонны с арками. Вместе с тем, интерьер Музея в большой степени сохранил изначальный вид и оригинальную отделку. В данный момент музей закрыт на реконструкцию, в результате которой фасадам должны будут вернуть их оригинальный вид.