Yevgeniy Rozanov, Vsevolod Shestopalov
Leninga deyarli diniy sigʻinish sharoitida yaratilgan ushbu muzey bir vaqtning oʻzida Oʻzbekistonining ramzi va tajribaviy muzeyshunoslik maydoni boʻlib ham xizmat qilgan. Uning me’morchiligida modernistik tilni tarixiy meros bilan uyg‘unlashtirishga urinish aks ettirilgan.
O‘zbekiston tarixi davlat muzeyi
Inqilob yetakchisi tavalludining 100 yilligi arafasida sobiq Oʻzbekiston Kompartiyasi Markaziy Komiteti va respublika Hukumati Toshkentda V.I. Leninning markaziy muzeyi filialini qurish toʻgʻrisida qaror qabul qildi. Muzey sobiq ittifoq 1970-yil aprel oyida foydalanishga topshirishni rejalashtirgan eng muhim yubiley obyektlaridan biri edi. Bino Yevgeniy Rozanov va Vsevolod Shestopalov tomonidan ishlab chiqilgan va hayratlanarli darajada tez qurilgan. U innovatsion texnologik va estetik yechimlarni o‘zida mujassam etgan bo‘lib, qurilishning yuqori sifati tufayli bugungi kungacha Toshkentdagi eng jozibali va yaxshi saqlangan modernizm yodgorliklaridan biri bo‘lib qolmoqda.
Ko‘pgina modernizm uslubida qurilgan Lenin muzeylari baland supa (podium)da joylashgan “ma’budalar” sifatida yaratilgan bo‘lib, ularning asosiy “ziyoratgohi” o‘z makonida hukmronlik qiladigan rahbarning haykali bo‘lgan zal edi. Aytish mumkinki, ichki makonning turli darajalaridan ko‘rilgan haykalning o‘rnatilishi sho‘rolar me‘morlari tomonidan qadimgi yunon ibodatxonalari me’morchiligidan olingan.
Moskva yoki Ulyanovskdan farqli o‘laroq, Toshkent hech qanday tarzda Lenin hayoti bilan bog‘liq bo‘lmagan va odatda bunday muzeylarda namoyish etiladigan asl eksponatlarga ega emas edi. Shuning uchun, tashkil etilayotgan muassasa yangi muzeyshunoslik laboratoriyasiga aylanishi kerak edi. Sobiq O‘zbekiston Kompartiyasi Markaziy qo‘mitasining birinchi kotibi Sharof Rashidovning so‘zlariga ko‘ra, muzey “O‘zbekiston zaminida va sho‘rolar Sharqining barcha respublikalarida Lenin vasiyatlarining amalga oshirilishini” namoyish etishga e’tibor qaratishi kerak edi.
Muzey ekspozitsiyasining asosiy eksponati muzey binosining o‘zi edi. U sobiq sho‘rolar O‘zbekistonining timsoli sifatida ishlab chiqilgan bo‘lib, u loyihadan nafaqat texnik yangiliklarni, balki estetik o‘ziga xoslikni ham talab qiladi, bu birgalikda Lenin siyosatining ijtimoiy va madaniy samarasini ko‘rsatadi. Muzeyning me’moriy ko‘rinishining o‘ziga xos xususiyati quyoshdan himoya qiluvchi panjaralar bo‘lib, unda mualliflarning o‘ziga xos milliy tuzilma yaratish istagini o‘qish mumkin edi.
Yirik marmardan ishlangan qarama-qarshi tomonlari o‘zaro parallel va teng ko‘rinishdagi mazkur bini havoda muallaq turganga o‘xshaydi: uning ko‘rinadigan tayanchi faqat chuqurlashtirilgan shisha foye edi. O‘sha paytda sobiq ittifoq uchun misli ko‘rilmagan sovutish va havoni avtomatik qayta taqsimlash tizimi ta’minlangan bino ichida tabiat qonunlari ko‘zda tutulgan edi.
Albatta, Lenin muzeyi kabi g‘oyaviy yo‘naltirilgan binoda me’morlar Leninning olti metrli haykali hamda kolxozchilar, ishchilar va ziyolilarining inqilobiy o‘tmishi va zamonaviy mehnatini aks ettiruvchi koshinkor naqshli katta hajmli ishlarsiz bajara olmas edilar.
Sobiq ittifoq parchalanganidan keyin Lenin muzeyi deyarli o‘zgarmagan holda Tarix muzeyiga aylantirildi. Muzeydagi Lenin haykali va qadama naqshli devoriy surat olib tashlandi va tez orada “Abadiyat soati” devoriy surat bilan almashtirildi. Unda buyuk sarkarda Temur, shoir Alisher Navoiy, astronom Mirzo Ulug‘bek, Buyuk Mo‘g‘ullar sulolasining asoschisi va solnomachisi Bobur hamda boshqa ko‘plab Markaziy Osiyo tarixining eng muhim qahramonlari, shuningdek, muhim yodgorliklari va diniy timsollari tasvirlangan. Devoriy suratning yakuniy holatida O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov ham tasvirlangan. Biroq, qasamyod marosimidan yetti yil o‘tib, Hukumat qarori bilan devoriy surat o‘chirilib tashlandi hamda uning o‘rnida realistik tarzda chizilgan va oltin baget ramkasi bilan chegaralangan manzara paydo bo‘ldi.
Kiritilgan oʻzgarishlarga qaramay, bino oʻzining asl xususiyatlarini yaxshi saqlab qolgan va 1960 – 1980-yillardagi Toshkent meʼmorchiligining eng muhim yodgorliklaridan biri boʻlib qolmoqda, shuningdek, modernistik til va tarixiy meros oʻrtasidagi aloqadorlikni izlashda uning tadrijiy rivojlanishida muhim bosqichni aka ettirgan.

Евгений Розанов, Всеволод Шестопалов
Созданный в условиях почти религиозного культа Ленина, Музей одновременно служил символом советского Узбекистана и полем экспериментальной музеологии. В его архитектуре отразилась попытка соединить модернистский язык с историческим наследием.
Государственный музей истории Узбекистана
В преддверии столетия со дня рождения вождя революции, ЦК Коммунистической партии Узбекистана и правительство республики приняли постановление о строительстве в Ташкенте филиала Центрального музея В.И. Ленина. Музей вошел в число особо важных юбилейных объектов, которые СССР планировал ввести в строй в апреле 1970 года. Здание было спроектировано Евгением Розановым и Всеволодом Шестопаловым и построено на удивление быстро. В нем были заложены инновационные технологические и эстетические решения, а благодаря высокому качеству строительства он и по сегодняшний день остается одним из наиболее привлекательных и хорошо сохранившихся памятников модернизма в Ташкенте.
Большинство модернистских музеев Ленина были спроектированы как стоящие на высоком подиуме «храмы», главным «святилищем» которых оказывался зал с доминирующей в его пространстве скульптурой вождя. Можно утверждать, что постановка скульптуры, просматривавшейся с различных уровней внутреннего пространства, была позаимствована советскими зодчими из архитектуры древнегреческих храмов.
В отличие от Москвы или Ульяновска, Ташкент никак не был связан с жизнью Ленина и не располагал подлинными экспонатами, обычно представляемыми в таких музеях. Поэтому создаваемой институции предстояло стать лабораторией новой музеографии. По словам Первого секретаря ЦК Компартии Узбекистана Шарафа Рашидова, музей должен был сфокусироваться на демонстрации «претворения в жизнь заветов Ленина на земле Узбекистана и всех республик Советского Востока».
Главным экспонатом музейной экспозиции выступало само здание музея. Оно было задумано как символ советского Узбекистана, что требовало от проекта не только технической инновационности, но и эстетической специфичности, которые в совокупности свидетельствовали бы о социальной и культурной плодотворности ленинской политики. Отличительным признаком архитектурного облика музея стали солнцезащитные решетки–панджары, в которых читалось стремление авторов к созданию специфически национального сооружения.
Внушительный мраморный параллелепипед «парил в воздухе»: его видимой опорой оставалось лишь заглубленное стеклянное фойе. Законы природы казались поколебленными и внутри здания, где была предусмотрена беспрецедентная для СССР того времени система кондиционирования и автоматического перераспределения воздуха.
Конечно, в таком идеологически ориентированном сооружении, как музей Ленина, архитекторы не могли обойтись без таких большеформатных произведений, как шестиметровая статуя Ленина и мозаичное панно, изображающее революционное прошлое и современный труд колхозников, рабочих и интеллигенции советского Узбекистана.
После распада СССР Музей Ленина почти без изменений трансформировался в Музей истории. Из холла убрали скульптуру Ленина и мозаичное панно, и вскоре заменили фреской «Часы вечности». На ней были изображены великий завоеватель Тимур, поэт Алишер Навои, астроном Мирзо Улугбек, основатель династии Великих Моголов и летописец Бабур и многие другие наиболее значительные персонажи среднеазиатской истории, а также важные памятники и религиозные символы. На окончательный вариант фрески также попал президент Узбекистана Ислам Каримов. Однако через семь лет после торжественной инаугурации фреска была стерта по постановлению правительства, а на ее месте появился написанный в реалистической манере и ограниченный золотой багетной рамкой пейзаж.
Несмотря на произведенные модификации, здание хорошо сохранило изначальные свойства и является одним из наиболее значимых памятников ташкентской архитектуры 1960-х-1980-х годов, запечатлевшим ключевой этап его эволюции в поиске сопряжений между модернистским языком и историческим наследием.